Strefa rodzica

Interwencja na poziomie III – Dziecko łamie zasadę abstynencji

Nastolatek po raz kolejny wrócił do domu pod wpływem alkoholu. Sytuacja wskazuje na realne niebezpieczeństwo.

Interwencja: Działaj, zastosuj konsekwencje, monitoruj sytuację

Zaczynając rozmowę, powiedz dziecku o swoich uczuciach (rozczarowaniu, ogromnym niepokoju, złości itp.) i trosce. Zapewnij, że również dla Ciebie ta rozmowa jest bardzo trudna i niemiła. Podejmujesz ją, bo kochasz dziecko i bardzo się o nie martwisz.

 • Przedstaw fakty świadczące o tym, że dziecko nie dotrzymało umowy i złamało abstynencję.
 • Spokojnie wysłuchaj, co dziecko ma do powiedzenia. Powstrzymaj się od wszelkich uwag i komentarzy.
 • Nastaw się na zrozumienie dziecka. Postaraj się pomóc nastolatkowi w rozmowie poprzez parafrazowanie i nazywanie tego, co czuje i przeżywa, np. Boisz się, że koledzy cię wyśmieją, Zależy ci na tym towarzystwie, Nie masz ochoty rozmawiać.
 • Zapytaj dziecko o okoliczności, w których pije alkohol (np. z kim, w jakich sytuacjach itp.), doznania, jakich doświadcza w trakcie i po spożyciu oraz zachowania innych osób w tym uczestniczących. Pamiętaj, że dziecko nie może czuć się przesłuchiwane. Pytania formułuj tak, aby świadczyły o życzliwym zainteresowaniu, chęci zrozumienia i pomocy.
 • Przypomnij o szkodach, jakie wyrządza alkohol w młodym organizmie i na jakie kłopoty czy nieprzyjemności nastolatek może się narazić będąc pod jego wpływem. Kolejny raz odwołaj się do prawa i Twojej odpowiedzialności za dziecko.
 • Określ, jakie konsekwencje poniesie dziecko, jakich przywilejów zostanie pozbawione do czasu rozwiązania problemu (czyli zachowania przez dziecko abstynencji).
 • Ustalcie, w jaki sposób będzie to monitorowane, po jakim czasie i w jaki sposób przywileje mogą zostać przywrócone.
 • Niezwykle korzystne i o dużej sile oddziaływania jest spisanie umowy lub krótkiego kontraktu określającego konkretne zachowania obowiązujące dziecko oraz działania, które podejmie rodzic w przypadku ich naruszenia.
 • Konsekwentnie egzekwuj przestrzeganie zawartych ustaleń. Doceniaj jednak nawet najmniejsze wysiłki dziecka na rzecz zachowania abstynencji. Chwal je i wzmacniaj.

Strefa rodzica: Przeczytaj również…

 1. Czy gry komputerowe demoralizują dzieci i młodzież i uzależniają?

  Bohaterowie gier zwykle nie są harcerzami, którzy rywalizują o to, kto pierwszy przeprowadzi potrzebującą pomocy osobę przez ulicę. Wielu (…)

  Strefa rodzica
  Sylwia Pawłowska
 2. Gry komputerowe w życiu dziecka: jak ich używać z korzyścią dla dziecka?

  Granie w gry komputerowe (potoczna nazwa dla gier, w które można grać na komputerze, ale także na konsoli, tablecie lub telefonie) jest współcześnie (…)

  Strefa rodzica
  Sylwia Pawłowska
 3. Agresja a rozwój dziecka* - Od okresu szkolnego do dojrzewania

  Zwiększające się możliwości psychofizyczne dziecka prowadzą do rozwoju nowych sposobów radzenia sobie z emocjami, frustracją i agresywnymi (…)

  Strefa rodzica
 4. Agresja a rozwój dziecka* - Od niemowlęctwa do okresu przedszkolnego

  To, jak myślimy o agresji i jej przejawach u dzieci, wpływa na nasze reakcje na podobne zachowanie u dziecka. Zdarza się, że obserwując (…)

  Strefa rodzica

Newsletter

Potrzebujesz pomocy?

Niepokoisz się o swoje dziecko? Zastanawiasz się, gdzie w Twojej okolicy możesz uzyskać wsparcie? Sprawdź to w bazie placówek.

Przejdź do bazy placówek

Nasz portal korzysta z anonimowych plików Cookies w celu świadczenia lepszej jakości usług. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.