Paulina Gołaska

Biogram
Z wykształcenia psycholog i pedagog specjalny. Z zamiłowania terapeuta dziecięcy. Na co dzień pracuje naukowo oraz prowadzi zajęcia z zakresu pedagogiki specjalnej i psychologii.
Kilka lat temu obroniła pracę doktorską dotyczącą szeroko rozumianej rodzicielskiej refleksyjności, którą rozumie jako zdolność dorosłego do rozpoznawania i regulowania emocji własnych oraz dziecka.
Szkoli się w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży – zarówno w kraju, jak i zagranicą. W swojej pracy kieruje się zasadami zawartymi w Kodeksie Etycznym Psychologa. Bliska jest jej praca terapeutyczna polegająca na wyzwalaniu aktywności własnej dziecka, wspieraniu jego rozwoju emocjonalnego oraz zdolności do symbolicznego myślenia. Priorytetem jest dla niej nawiązanie kontaktu i stworzenie wystarczająco dobrej, bezpiecznej, opartej na obopólnym szacunku i życzliwości relacji.
Inspirację czerpie z wielu różnych podejść, m.in. niedyrektywnego w ujęciu H. Olechnowicz, interpersonalnego w ujęciu M. Zalewskiej, psychoterapii zorientowanej rozwojowo, terapii zabawą oraz psychoanalizy. Jest zwolenniczką pracy terapeutycznej opartej na procesie oraz zagorzałym przeciwnikiem wszelkich form krzywdzenia dzieci, w tym krzywdzenia emocjonalnego.
Strona www: www.autyzmrelacyjnie.pl, www.inkubatorwins.pl/autyzm-relacyjnie
Facebook: www.facebook.com/psychologiadziecka
Wpisy autora (artykuły, blog i aktualności)
- Strefa specjalistyO warunkach współpracy z rodziną, czyli pierwszeństwo diagnozy systemowej przed diagnozą funkcjonalną dziecka
- Strefa rodzicaPrzetrwać dojrzewanie. Kilka wskazówek dla rodziców i opiekunów nastolatka
- Strefa rodzicaPostawy rodzicielskie i ich konsekwencje
- Strefa rodzicaZaburzenia odżywiania się u dzieci i młodzieży. Część II
- Strefa rodzicaZaburzenia odżywiania się u dzieci i młodzieży. Część I
- Strefa rodzicaNegatywne skutki stosowania kar cielesnych
- Strefa rodzicaO stawianiu granic
- Strefa specjalistyNeuropsychologiczne skutki krzywdzenia
- Strefa rodzicaO tym, jak trudności rodzica mogą wpływać na dziecko
- Strefa specjalistyCzym jest przemoc emocjonalna?