Profilaktyka zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży. Pakiet publikacji do pobrania dla rodziców

Pojawienie się zachowań ryzykownych w okresie dorastania, w sposób oczywisty, budzi w rodzicach/opiekunach niepokój o nastoletnie dziecko. Mają wówczas wiele pytań, na które czasem trudno odpowiedzieć. Jak chronić swoje dziecko? Jak mądrze rozmawiać o zagrożeniach związanych z używaniem alkoholu? Kiedy i jak interweniować? To tylko niektóre z nich. Czytaj dalej

Aktualności

Zespół specjalistów-profilaktyków opracował pakiet sześciu publikacji, które mogą posłużyć rodzicom i opiekunom jako źródło praktycznych wskazówek na temat przeciwdziałania używaniu alkoholu przez młodzież, a także radzeniu sobie w sytuacji, kiedy nastoletnie dziecko zacznie sięgać po napoje alkoholowe.

Alkohol to zawsze ryzyko

W publikacji zawarto informacje m.in. o skutkach picia alkoholu przez młodzież w różnych obszarach ich życia, w tym na temat toksycznego wpływu tej substancji na rozwijający się mózg. Czytelnik znajdzie również praktyczne wskazówki, w jaki sposób rozmawiać z nastolatkiem o zagrożeniach związanych z używaniem alkoholu.

Mądra ochrona – mniejsze ryzyko

Dobre i bliskie relacje z rodzicami/opiekunami są najsolidniejszym parasolem chroniącym młodych ludzi przed podejmowaniem zachowań ryzykownych. To dzięki bliskim relacjom dzieci uczą się ważnych umiejętności i czerpią wiedzę o tym, kim są. W publikacji rodzice/opiekunowie znajdą nie tylko wiedzę o tym, jak wzmacniać swoje nastoletnie dzieci i jak ograniczać wpływ czynników ryzyka, ale i praktyczne ćwiczenia.

Zrozumieć nastolatka

Broszura przybliża rodzicom i opiekunom charakter zmian okresu dorastania i ich konsekwencji w codziennym życiu z nastolatkiem. Zrozumienie procesów, którym podlega młody człowiek w tym wrażliwym czasie, ułatwić może rodzicom i opiekunom mądre towarzyszenie nastoletnim dzieciom. Lepsze zrozumienie nastolatka to także łatwiejsze radzenie sobie z własnymi niepokojami czy frustracjami dotyczącymi okresu dorastania.

Dobre wsparcie plus rozważna kontrola

Podstawą dobrej relacji z dzieckiem jest rozmowa. To nie zmienia się w okresie dorastania, ale wymaga umiejętności zachowania równowagi między własną potrzebą sprawowania kontroli a rosnącą potrzebą niezależności młodego człowieka. Czytelnik znajdzie w publikacji praktyczne wskazówki dotyczące nie tylko sposobów komunikowania, ale i zachowania równowagi pomiędzy wspieraniem a stawianiem granic nastoletniemu dziecku.

Twój nastolatek. Rodzicielskie interwencje

Broszura w praktyczny sposób porusza zagadnienia związane z prowadzeniem skutecznych rozmów interwencyjnych przez rodziców i opiekunów w sytuacji, gdy nastolatek sięga po alkohol. Na co zwracać uwagę, żeby czegoś ważnego w zachowaniu nastoletniego dziecka nie przeoczyć? Jak reagować, żeby właściwie postawić granice? Ta publikacja udziela odpowiedzi m.in. na te ważne pytania.

Jak i gdzie szukać pomocy? Poradnik dla rodziców i opiekunów nastolatków

Gdy eksperymenty nastoletniego dziecka z piciem alkoholu nasilają się, a wychowawcze interwencje okazują się niewystarczające, należy szukać pomocy specjalisty. Publikacja może pomóc odpowiedzieć na pytania z tym związane. W jaki sposób o tym rozmawiać z młodym człowiekiem? Jak przełamać opór nastolatka? i jak poradzić sobie z własnymi uczuciami towarzyszącymi tej sytuacji? Czytelnik znajdzie w niej również dane teleadresowe wybranych placówek świadczących pomoc w całej Polsce.


Wszystkie publikacje są bezpłatne i dostępne online: https://www.parpa.pl/index.php/e-publikacje/category/3-profilaktyka-zachowan-ryzykownych-dzieci-i-mlodziezy

opr. red.

Mądra Ochrona: Przeczytaj również…

 1. Ruszyła kampania „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie”

  25 października 2022 r., konferencją prasową, została zainaugurowana kampania społeczna „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie”.

  Mądra Ochrona
 2. Niebotak.pl – nowa odsłona

  1 czerwca 2022 r. uruchomiona została nowa wersja strony internetowej dla młodzieży niebotak.pl. Zamieszczane tam materiały służą odbiorcom (…)

  Mądra Ochrona
 3. „Moje życie, mój wybór” – propozycja dla nauczycieli pracujących z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu lekkim

  Nauczyciele i pedagodzy adresując działania profilaktyczne do młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie zwykle muszą sami wymyślać narzędzia (…)

  Mądra Ochrona
 4. Bezpieczeństwo na drodze – wychowanie, profilaktyka i edukacja

  Rodziców, nauczycieli, kierowców i kierowców zawodowych zachęcamy do zapoznania się z materiałami, które zostaną opublikowane w broszurze (…)

  Mądra Ochrona

Newsletter

Potrzebujesz pomocy?

Niepokoisz się o swoje dziecko? Zastanawiasz się, gdzie w Twojej okolicy możesz uzyskać wsparcie? Sprawdź to w bazie placówek.

Przejdź do bazy placówek