Rozwój dziecka w okresie przedszkolnym: kilka słów o kluczowych zdobyczach i zadaniach rozwojowych

W okresie między 3. a 6. rokiem życia dziecka zachodzi wiele dynamicznych zmian w sferze jego rozwoju fizycznego, społecznego, emocjonalnego, moralnego, poznawczego. Dziecko zaczyna lepiej rozumieć świat, samego siebie i innych ludzi oraz uczy się realizowania swoich potrzeb w bezpieczny i społecznie akceptowany sposób. Czytaj dalej

BlogSylwia PawłowskaSylwia Pawłowska

Cel dziecka: podbój świata 🙂

To czas, kiedy mały człowiek otwiera się na świat i innych ludzi. Może samo się przemieszczać, nie jest już stuprocentowo zależne od piersi mamy (rozumianej dosłownie i symbolicznie) i jej stałej obecności, coraz więcej rozumie z otaczającej go rzeczywistości, rusza więc na podbój świata. Jest aktywne, przejawia inicjatywę, stara się realizować „po swojemu” swoje potrzeby i cele w różnych obszarach. Dzieje się to, przede wszystkim, poprzez zabawę. Wbrew pozorom jest to pełnoetatowe zajęcie przedszkolaka, dzięki któremu dokonuje się całościowy rozwój małego człowieka.

Wyzwanie rozwojowe: pokojowe współistnienie

Świeżo odkryta przez dziecko niezależność od dorosłych i poczucie wpływu zderzają się z wymogami rzeczywistości: z koniecznością zaakceptowania reguł, dostosowania się do zewnętrznego świata oraz innych ludzi. Jeśli rozwiązanie tego konfliktu nie przebiegnie pomyślnie, czyli dziecko nie nauczy się zaspokajać swoich pragnień w dozwolonych przez dorosłych granicach, to może to spowodować w przyszłości:

 • nadmierne wycofanie, brak wiary w to, że ono samo i to, czego chce jest ważne i warto się o to starać,
 • skupienie przede wszystkim na zaspokajaniu swoich potrzeb i rozładowywaniu swoich emocji bez względu na ograniczenia, np. w formie zachowań ryzykownych lub naruszających obowiązujące reguły i nieaprobowanych społecznie.

To, w jaki sposób ostatecznie ukształtuje się stosunek dziecka do siebie, do innych, a także do norm czy ograniczeń zależy od wielu czynników: temperamentu, możliwości poznawczych i fizycznych dziecka, zdarzeń i doświadczeń, które staną się jego udziałem, ale także postaw i umiejętności wychowawczych opiekunów.

Wyzwanie dla rodziców:

Aby rodzice mogli towarzyszyć dziecku w poszukiwaniu równowagi między własnymi pragnieniami i potrzebami innych, oni także muszą znaleźć „złoty środek” pomiędzy chęcią uszczęśliwienia malucha i ochronienia go przed frustracją, a wychowaniem „grzecznego”, bezwzględnie posłusznego dziecka.

W wielu przypadkach, rodzice i opiekunowie muszą uporać się z własnym lękiem, który rysuje w wyobraźni obraz dziecka niezwykle kruchego fizycznie i emocjonalnie. Nadmierne chronienie dziecka przed wszelkimi trudnymi sytuacjami może bowiem sprawić, że będzie ono odczuwało nadmierny lęk hamujący jego rozwój.

Zdradliwe mogą się okazać także podszepty własnej ambicji rodziców by formować potomstwo na miarę swoich wyobrażeń, nie bacząc na jego rzeczywiste możliwości i potrzeby. Może to bowiem spowodować, że dziecko nie czując się akceptowane, będzie starało się spełniać za wszelką cenę oczekiwania innych, ignorując przy tym własne potrzeby.

Strefa rodzica: Przeczytaj również…

 1. Rozwój dziecka w młodszym wieku szkolnym: rozwój emocjonalny i społeczny

  Intensywny rozwój kory przedczołowej w wieku wczesnoszkolnym wpływa nie tylko na funkcje poznawcze, ale przekłada się także na zdolność (…)

  Strefa rodzica
  Sylwia PawłowskaSylwia Pawłowska
 2. Rozwój dziecka w młodszym wieku szkolnym: rozwój poznawczy

  Dziecko w młodszym wieku szkolnym zyskuje coraz większą kontrolę nad swoją uwagą, pamięcią, procesami myślowymi oraz tym, co mówi.

  Strefa rodzica
  Sylwia PawłowskaSylwia Pawłowska
 3. Rozwój dziecka w młodszym wieku szkolnym: gotowość szkolna

  Etap rozwoju pomiędzy 6/7 a 9/10 rokiem życia to czas doskonalenia umiejętności motorycznych, poznawczych oraz społecznych, których zalążki (…)

  Strefa rodzica
  Sylwia PawłowskaSylwia Pawłowska
 4. Rozwój dziecka w okresie przedszkolnym: rozwój emocjonalny i społeczny

  Dynamika życia emocjonalnego przedszkolaka nieco wyhamowuje, ale z punktu widzenia osób dorosłych emocje towarzyszące dziecku ciągle mogą (…)

  Strefa rodzica
  Sylwia PawłowskaSylwia Pawłowska

Newsletter

Potrzebujesz pomocy?

Niepokoisz się o swoje dziecko? Zastanawiasz się, gdzie w Twojej okolicy możesz uzyskać wsparcie? Sprawdź to w bazie placówek.

Przejdź do bazy placówek

Nasz portal korzysta z anonimowych plików Cookies w celu świadczenia lepszej jakości usług. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.