Fobia szkolna u dzieci i nastolatków – cz. V (o metodach pomocy i leczenia)

Pomoc dzieciom z fobią szkolną należy rozpocząć od diagnozy problemu przez psychologów zajmujących się dziećmi i młodzieżą. Czytaj dalej

BlogNina Węgrzecka-Giluń

Profesjonalne rozpoznanie przyczyn powstania fobii szkolnej, jej rodzaju i objawów jest niezbędne, aby udzielić dziecku właściwej i efektywnej pomocy w jak najszybszym czasie. Diagnoza obejmuje czynniki biologiczne, osobowościowe, poznawcze oraz uwarunkowania rodzinnego stylu funkcjonowania. W przypadku szczególnego nasilenia objawów fobii psycholog może skierować dziecko do lekarza psychiatry, aby włączyć leczenie farmakologiczne oraz równolegle zalecić psychoterapię. Pomoc dziecku powinna być kompleksowa i obejmować dziecko, rodziców i szkołę. Nieleczona fobia szkolna, mimo okresów utajenia (kiedy dziecko nie chodzi do szkoły, np. w okresie wakacji czy w trakcie indywidualnego nauczania), nie mija. Zwykle wraca ze zdwojoną siłą, kiedy dziecko ponownie znajdzie się w warunkach, które ją wywołują. Może również odnawiać się i utrzymywać w sytuacjach społecznych w wieku dorosłym.

Rodzina – formy pomocy

Jak wspomniano, dużą rolę w rozwoju fobii szkolnej odgrywają stosunki panujące w rodzinie oraz preferowane style wychowawcze. Dlatego zaleca się przede wszystkim pracę z rodziną ukierunkowaną na ograniczenie czynników wpływających na pogorszenie stanu zdrowotnego dziecka. Rodzice nie powinni bagatelizować problemu i liczyć, że sam jakoś się rozwiąże. Co więc może zrobić rodzic, aby pomóc dziecku?

 • Obserwuj niepokojące zmiany w zachowaniu dziecka, które mogą mieć związek z odmową chodzenia do szkoły1. Kiedy je zauważysz, nie lekceważ problemu licząc, że się sam rozwiąże.surowe kary za niepowodzenia szkolne,
 • Nie pozwalaj dziecku unikać szkoły, ale też nie zmuszaj do pójścia na lekcje w przypadku silnych stanów paniki, wymiotów, gorączki itp. W tym celu skontaktuj się z lekarzem pediatrą, aby wykluczyć inne problemy medyczne. Następnie skontaktuj się z psychologiem szkolnym, który ustali z tobą dalsze postępowanie i zapozna cię z metodami, które pomogą osłabić lęk dziecka przed szkołą.ciągłe konflikty, rozwód,
 • Skontaktuj się również z psychoterapeutą, który ustali z tobą formy terapii pomocnej zarówno rodzinie, jak i dziecku oraz zapozna cię z jej przebiegiem. Terapia rodzinna jest tu nieodzowna, ponieważ praktyka pokazuje, że najwięcej problemów sprzyjających rozwojowi fobii szkolnej tkwi w niewłaściwym systemie rodzinnym, a nie w dziecku.

Celem terapii jest przywrócenie dziecku poczucia własnej wartości, przeświadczenia o swoich możliwościach zmiany trudnej sytuacji. Dziecko uczy się podczas zajęć, jak odzyskać utracone poczucie bezpieczeństwa i równowagi psychicznej, radzić sobie z lękiem i negatywnymi myślami. Uczy się również zachowań asertywnych oraz takich umiejętności społecznych, które pomogą mu nawiązywać lepsze kontakty z rówieśnikami i nauczycielami. Z kolei rodzicom terapia pomaga rozpoznać swoje i dziecka problemy oraz wskazać sposoby ich rozwiązania.

 • Pamiętaj, że bardzo istotna jest stała współpraca pomiędzy osobami zaangażowanymi w pomoc dziecku. W tym celu skontaktuj się z psychologiem szkolnym, aby omówić zalecenia terapeuty dotyczące problemów dziecka. Poproś również o kontakt z wychowawcą klasy, by wspólnie ustalić sposoby korzystania przez dziecko z lekcji oraz stworzyć mu lepsze warunki do adaptacji w grupie klasowej.

W leczeniu fobii szkolnej bardzo dużą rolę odgrywa obecność i wsparcie bliskich osób. Kiedy dziecko czuje, że jest kochane i akceptowane pomimo trudności, jakie przeżywa, wówczas odzyskuje wiarę we własne siły i odwagę, aby mierzyć się ze swoimi lękami.

Strefa rodzica: Przeczytaj również…

 1. Fobia szkolna u dzieci i nastolatków – cz. IV (o metodach pomocy i leczenia)

  Silna, utrzymująca się fobia szkolna wymaga pogłębionej diagnozy psychologicznej, która decyduje o sposobach pomocowych i leczeniu. Pominięcie (…)

  Strefa rodzica
  Nina Węgrzecka-Giluń
 2. Fobia szkolna u dzieci i nastolatków – cz. III (o metodach pomocy i leczenia)

  W kolejnym tekście o fobii szkolnej kontynuuję temat przyczyn jej wystąpienia, koncentrując się na stosunku rodziców do osiągnięć dzieci (…)

  Strefa rodzica
  Nina Węgrzecka-Giluń
 3. Fobia szkolna u dzieci i nastolatków – cz. II (o metodach pomocy i leczenia)

  W powstawaniu fobii szkolnej ma swój udział zarówno środowisko szkolne, jak i domowe, w którym dziecko uczy się i wychowuje. Szkolne, ponieważ (…)

  Strefa rodzica
  Nina Węgrzecka-Giluń
 4. Fobia szkolna u dzieci i nastolatków – cz. I (o metodach pomocy i leczenia)

  Powoli zbliża się koniec wakacji i dzieci rozpoczną naukę szkolną. Jedne z nich dopiero pierwszy raz przekroczą progi szkoły, inne wracają (…)

  Strefa rodzica
  Nina Węgrzecka-Giluń

Newsletter

Potrzebujesz pomocy?

Niepokoisz się o swoje dziecko? Zastanawiasz się, gdzie w Twojej okolicy możesz uzyskać wsparcie? Sprawdź to w bazie placówek.

Przejdź do bazy placówek

Nasz portal korzysta z anonimowych plików Cookies w celu świadczenia lepszej jakości usług. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.