Leki przeciwbólowe a młodzież

Zachęcanie ludzi, aby samodzielnie czuwali nad własnym zdrowiem oraz dążyli do jego doskonalenia, jest jednym z głównych działań z zakresu promocji zdrowia. Nikt już chyba nie kwestionuje, jakie znaczenie dla zdrowia ma aktywność fizyczna, prawidłowa dieta, umiejętność radzenia sobie ze stresem. Niekiedy jednak niezbędne dla podtrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia jest sięgnięcie po leki. Czytaj dalej

BlogAgnieszka Pisarska

Możliwość zakupu rozmaitych farmaceutyków bez konieczności posiadania recepty jest istotnym ułatwieniem dla nas wszystkich. Samodzielne leczenie przejściowych dolegliwości jest także pożądane z punktu widzenia lekarzy, farmaceutów, systemu ochrony zdrowia oraz, co oczywiste, przemysłu farmaceutycznego. Z drugiej strony wiadomo, że przyjmowanie leków – także tych, które są dostępne bez recepty – może prowadzić do poważnych negatywnych następstw. Dlatego też zalecana jest rozwaga w ich używaniu, a także zapoznanie się z właściwościami leku, o czym przypomina nam codziennie standardowa formułka zamieszczana w reklamach rozmaitych preparatów leczniczych.

Jakie jest rozpowszechnienie przyjmowania leków przeciwbólowych wśród nastolatków?

Po leki sięgają od czasu do czasu niemal wszyscy, również młodzież. Wyniki różnych badań prowadzonych w Polsce wskazują, że wielu nastolatków używa leków przeciwbólowych. Leki z powodu bólu głowy stosuje przynajmniej 1–2 razy w miesiącu około połowa badanej młodzieży, niewiele mniej, tj. ok. 40% przyjmuje leki z powodu bólu brzucha. I tak jak w wielu badaniach prowadzonych na świecie, po leki znacznie częściej sięgają dziewczęta niż chłopcy. Młodzi ludzie pytani o nazwy handlowe stosowanych przez siebie farmaceutyków najczęściej wymieniają leki na bazie paracetamolu i ibuprofenu oraz No-spę, po którą najczęściej sięgają w przypadku bólu brzucha.

Skąd nastoletnia młodzież bierze leki?

Leki podają nastolatkom przede wszystkim rodzice, ale młodzi ludzie korzystają również z zasobów domowych apteczek, kupują leki w aptekach bądź dostają je od swoich rówieśników. Osobami, które zalecają młodzieży przyjmowanie leków, są też oczywiście lekarze i pielęgniarki – jednak głównym źródłem leków dostępnym bez recepty są rodzice i domowe apteczki.

Im nastolatkowie są starsi, tym częściej sięgają po leki bez kontroli dorosłych – jest to jeden z przejawów rozwoju autonomii i samodzielności dorastającej młodzieży. Dlatego zachęcamy rodziców, aby porozmawiali ze swoimi dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z używaniem leków.

O czym warto powiedzieć nastolatkowi?

Oto kilka wskazówek dotyczących krótkiej rozmowy z nastolatkiem o przyjmowaniu leków.

 • Przede wszystkim, zanim sięgniesz po lek, powiedz, co ci dolega i wspólnie ustalimy, czy warto zastosować jakiś farmaceutyk, a jeśli tak, to jaki.
 • Jeśli będziesz brał leki samodzielnie, przeczytaj ulotkę znajdującą się w opakowaniu.
  • Sprawdź, jakie powinno być dawkowanie, czy lek należy brać przed, w trakcie czy po posiłku, jakie są przeciwwskazania dotyczące stosowania tego farmaceutyku. Warto także zapoznać się z informacjami na temat niepożądanych działań leku. Ta cześć ulotki jest zazwyczaj dość obszerna, co może zniechęcać do czytania. Ponadto, opis możliwych następstw może wzbudzać lęk. Wiedza na temat niepożądanych skutków leku może jednak okazać się przydatna.
  • Zapoznaj się ze składem leku, szczególnie wtedy, gdy stosujesz inne farmaceutyki. Leki sprzedawane pod rozmaitymi nazwami handlowymi mogą zawierać tę samą substancję czynną, tj. substancję odpowiadającą za ich działanie lecznicze. Tak jest w przypadku paracetamolu, który jest składnikiem wielu leków reklamowanych jako skuteczne remedium na dolegliwości bólowe czy przeziębienie. Tymczasem przedawkowanie paracetamolu jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet może zagrażać życiu.
  • Sprawdź termin przydatności leku. Przeterminowane leki należy zanieść do apteki i wrzucić do specjalnego pojemnika.
 • Tabletki popijaj wyłącznie wodą (pełną szklanką). Substancje czynne zawarte w lekach mogą wchodzić w interakcje ze składnikami diety, żywnością i napojami – szczególnie z sokami cytrusowymi, ale także mlekiem, kawą czy herbatą. W czasie stosowania lekarstw nie należy pić alkoholu!

Strefa rodzica: Przeczytaj również…

 1. Wspieranie rozwoju psychicznego dziecka – cz. III (dzieci w wieku szkolnym)

  Poprzednie dwie części cyklu dotyczyły roli rodziców w prawidłowym rozwoju psychicznym dziecka w okresie ciąży i pierwszych czterech latach (…)

  Strefa rodzica
  Aneta Zdunek
 2. Wspieranie rozwoju psychicznego dziecka – cz. II (pierwsze 4 lata życia)

  Pierwsze lata życia dziecka to najważniejszy czas rozwoju, ponieważ dzieci osiągają wiele ważnych kamieni milowych, czyli nowych, przełomowych (…)

  Strefa rodzica
  Aneta Zdunek
 3. Wspieranie rozwoju psychicznego dziecka - cz. I (okres prenatalny)

  Gdy w rodzinie pojawia się dziecko, rodzice w pierwszej kolejności troszczą się o jego zdrowie fizyczne. Zwracają uwagę na jego rozwój (…)

  Strefa rodzica
  Aneta Zdunek
 4. Zachowania ryzykowne w ADHD: przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi

  W literaturze naukowej przyjmuje się, że zachowania ryzykowne to takie, które nie tylko niosą za sobą zagrożenie dla zdrowia fizycznego (…)

  Strefa rodzica
  Paulina Pietrzak

Newsletter

Potrzebujesz pomocy?

Niepokoisz się o swoje dziecko? Zastanawiasz się, gdzie w Twojej okolicy możesz uzyskać wsparcie? Sprawdź to w bazie placówek.

Przejdź do bazy placówek