Jak mądrze nagradzać dziecko?

Duma, zadowolenie i akceptacja wyrażona przez bliską osobę to najlepsza nagroda dla dziecka. Czytaj dalej

BlogMaria Kożuchowska

Nic tak nie wspiera w dziecku pozytywnej oceny siebie, jak ciepłej, pełnej miłości i akceptacji relacja z rodzicem.

 • stosuj pochwałę opisową. Zamiast: „Jesteś bardzo grzeczna„, powiedzmy: „Widzę, że bardzo starannie posprzątałaś swój pokój. Miło się patrzy na taki ład„,
 • dziecko jako nagrodę odbiera również wyrażenie zgody na ulubioną zabawę czy zajęcie (np. pieczenie ciasta, nocowanie u kolegi, wycieczka rowerowa),
 • skuteczną nagrodą może być danie dziecku możliwości współdecydowania o sprawach, w której do tej pory rodzice podejmowali decyzje.

O czym warto pamiętać?

 • nagroda, której dziecko ma prawo oczekiwać, a nie otrzymuje jej, oddziałuje podobnie jak kara,
 • należy uważać, by nagradzaniem nie wzmacniać niewłaściwych zachowań dziecka, np. śmiejąc się, gdy dziecko przeklina (Reimann, 2007, s. 103-123),
 • jeżeli decydujesz się na nagrody materialne, nie powinny one być częste – z czasem dziecko będzie potrzebowało ich coraz więcej, aby odczuć przyjemność i zmotywować się do działania; używając jej, nie zapominaj o nagrodzeniu słowem dokonań dziecka.

Strefa rodzica: Przeczytaj również…

 1. Jak rodzice mogą wspierać dziecko z ADHD?

  Jesteśmy rodzicami, kochamy swoje dziecko nad życie. Pewnego dnia dowiadujemy się, że nasze dziecko ma ADHD. Wydaje nam się, że od tej (…)

  Strefa rodzica
  Paulina Pietrzak
 2. Impulsywność u dzieci i młodzieży cz. 2 - sposoby radzenia sobie z nią

  Radzenie sobie z impulsywnością nie jest łatwe, ale warto podjąć się tego zadania. Tym bardziej że impulsywność znacząco, najczęściej (…)

  Strefa rodzica
  Paulina Pietrzak
 3. Impulsywność u dzieci i młodzieży cz.1

  Zdarza się, że impulsywność dzieci i młodzieży jest bagatelizowana. Łatwo można się uspokajać, że przecież każdy czasem bywa bardziej (…)

  Strefa rodzica
  Paulina Pietrzak
 4. Lęk u dzieci i młodzieży – kiedy należy się martwić?

  Wyobraźmy sobie małego Krzysia. Ma osiem lat i chodzi do drugiej klasy szkoły podstawowej. Nauczyciele się skarżą, że nie usiedzi na miejscu, (…)

  Strefa rodzica
  Paulina Pietrzak

Newsletter

Potrzebujesz pomocy?

Niepokoisz się o swoje dziecko? Zastanawiasz się, gdzie w Twojej okolicy możesz uzyskać wsparcie? Sprawdź to w bazie placówek.

Przejdź do bazy placówek

Nasz portal korzysta z anonimowych plików Cookies w celu świadczenia lepszej jakości usług. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.