Jak mądrze nagradzać dziecko?

Duma, zadowolenie i akceptacja wyrażona przez bliską osobę to najlepsza nagroda dla dziecka. Czytaj dalej

BlogMaria KożuchowskaMaria Kożuchowska

Nic tak nie wspiera w dziecku pozytywnej oceny siebie, jak ciepłej, pełnej miłości i akceptacji relacja z rodzicem.

 • stosuj pochwałę opisową. Zamiast: „Jesteś bardzo grzeczna„, powiedzmy: „Widzę, że bardzo starannie posprzątałaś swój pokój. Miło się patrzy na taki ład„,
 • dziecko jako nagrodę odbiera również wyrażenie zgody na ulubioną zabawę czy zajęcie (np. pieczenie ciasta, nocowanie u kolegi, wycieczka rowerowa),
 • skuteczną nagrodą może być danie dziecku możliwości współdecydowania o sprawach, w której do tej pory rodzice podejmowali decyzje.

O czym warto pamiętać?

 • nagroda, której dziecko ma prawo oczekiwać, a nie otrzymuje jej, oddziałuje podobnie jak kara,
 • należy uważać, by nagradzaniem nie wzmacniać niewłaściwych zachowań dziecka, np. śmiejąc się, gdy dziecko przeklina (Reimann, 2007, s. 103-123),
 • jeżeli decydujesz się na nagrody materialne, nie powinny one być częste – z czasem dziecko będzie potrzebowało ich coraz więcej, aby odczuć przyjemność i zmotywować się do działania; używając jej, nie zapominaj o nagrodzeniu słowem dokonań dziecka.

Strefa rodzica: Przeczytaj również…

 1. Mity na temat picia alkoholu w ciąży

  Strefa rodzica
  Aneta ZdunekAneta Zdunek
 2. Leki przeciwbólowe a młodzież

  Strefa rodzica
  Agnieszka PisarskaAgnieszka Pisarska
 3. Jesteś mi potrzebny – o znaczeniu rodzicielskiego wsparcia dla nastolatków

  Otrzymywanie wsparcia psychicznego i społecznego zapewnia każdemu z nas poczucie bezpieczeństwa w codziennym życiu. Gdy przeżywamy trudne (…)

  Strefa rodzica
  Aneta ZdunekAneta Zdunek
 4. Wsparcie dla rodziców ze strony szkoły – co powinna zrobić szkoła, aby przeciwdziałać sięganiu przez młodzież po substancje psychoaktywne (część 2)

  Główne dokumenty szkoły, które definiują opiekę nad uczniami i ich bezpieczeństwo, to Program wychowawczo-profilaktyczny i procedury stosowane (…)

  Strefa rodzica
  Dorota MacanderDorota Macander

Newsletter

Potrzebujesz pomocy?

Niepokoisz się o swoje dziecko? Zastanawiasz się, gdzie w Twojej okolicy możesz uzyskać wsparcie? Sprawdź to w bazie placówek.

Przejdź do bazy placówek

Nasz portal korzysta z anonimowych plików Cookies w celu świadczenia lepszej jakości usług. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.