Pandemia przemocy – nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Dzieci i młodzież ponownie doświadczają przymusowej izolacji. Edukacja odbywa się zdalnie, a to oznacza, że bezpośrednie kontakty uczniów z rówieśnikami i nauczycielami są bardzo ograniczone, wręcz niemożliwe. Czytaj dalej

AktualnościAneta Zdunek

Nowy sposób nauki i trudności z nim związane często powodują, że umykają nam inne problemy doświadczane przez dzieci i młodzieży, które izolacja może tylko potęgować. Jednym z nich jest przemoc. Na nią zwraca uwagę Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która 6 listopada rozpoczęła kampanię „Pandemia przemocy”. Jej celem jest zapobieganie przemocy wobec dzieci i zachęcenie do reagowania w sytuacji ich krzywdzenia.

Kampania w umiejętny i kreatywny sposób wykorzystuje znane od wielu miesięcy społeczne zasady zachowania bezpieczeństwa, łącząc je ze zjawiskiem przemocy. Jak piszą twórcy kampanii, „covidowym zasadom nadano (…) nowe znaczenie – w kampanii odnoszą się bezpośrednio do przemocy wobec dzieci i zwracają uwagę na szczególną potrzebę zadbania o najmłodszych”.

Zakrywaj usta!
Ale nie milcz, gdy widzisz przemoc!

Myj ręce!
Ale nie umywaj ich od odpowiedzialności, gdy jesteś świadkiem przemocy!

Zachowaj dystans!
Ale bądź blisko, kiedy ktoś Cię potrzebuje!

Chroń starszych!
Ale nie ignoruj przemocy wobec najmłodszych!

Osoby zainteresowane zachęcamy do odwiedzenia kampanijnej strony internetowej pandemiaprzemocy.fdds.pl, na której można znaleźć informacje na temat m.in. jej przekazów, problemu krzywdzenia dzieci w Polsce oraz tego, co robić, gdy podejrzewamy, że dziecko jest krzywdzone.

Dodatkowo na potrzeby całego przedsięwzięcia nakręcono 1,5 minutowy film i 30-sekundowy spot. Oba do obejrzenia na YouTubie.

Kampania będzie trwała do 11 grudnia 2020 roku. Partnerami kampanii są Urząd Miejski w Starogardzie Gdańskim i Biuro Rachunkowe RK.

Mądra Ochrona: Przeczytaj również…

 1. Ruszyła kampania „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie”

  25 października 2022 r., konferencją prasową, została zainaugurowana kampania społeczna „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie”.

  Mądra Ochrona
 2. Profilaktyka zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży. Pakiet publikacji do pobrania dla rodziców

  Pojawienie się zachowań ryzykownych w okresie dorastania, w sposób oczywisty, budzi w rodzicach/opiekunach niepokój o nastoletnie dziecko. (…)

  Mądra Ochrona
 3. Niebotak.pl – nowa odsłona

  1 czerwca 2022 r. uruchomiona została nowa wersja strony internetowej dla młodzieży niebotak.pl. Zamieszczane tam materiały służą odbiorcom (…)

  Mądra Ochrona
 4. „Moje życie, mój wybór” – propozycja dla nauczycieli pracujących z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu lekkim

  Nauczyciele i pedagodzy adresując działania profilaktyczne do młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie zwykle muszą sami wymyślać narzędzia (…)

  Mądra Ochrona

Newsletter

Potrzebujesz pomocy?

Niepokoisz się o swoje dziecko? Zastanawiasz się, gdzie w Twojej okolicy możesz uzyskać wsparcie? Sprawdź to w bazie placówek.

Przejdź do bazy placówek