Mądra ochrona, mniejsze ryzyko

Portal dla rodziców i specjalistów o zachowaniach ryzykownych wśród młodzieży Czytaj dalej

Aktualności

Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku, towarzyszenie dzieciom i młodzieży w rozwoju jest, naszym zdaniem, jednym z piękniejszych doświadczeń w życiu, które jednocześnie rozwijają i ubogacają nas samych. I to bez względu na to, czy jest się w tym przypadku rodzicem czy specjalistą.

To rodzaj doświadczenia, które wymaga szczerego zaangażowania. Każdy fałsz zostanie przez młodego człowieka bardzo szybko, jak dobrze wiemy, wychwycony. To praca, która nie znosi przy tym niecierpliwości. Nie zawsze bowiem od razu widać jej efekty. To wyzwanie, które wymaga łączenia wrażliwego zrozumienia ze stawianiem jasnych i stabilnych granic. Jednym razem trzeba bowiem być wytrzymałym i znosić różne formy oporu młodego człowieka. Innym razem – otoczyć go troskliwą opieką i emocjonalnym wsparciem. To również dążenie, które wymaga nieustannego podejmowania się prób rozumienia potrzeb, pragnień, bolączek i trosk dziecka. A wreszcie, być może dla nas dorosłych najtrudniejsze, umożliwienia mu obrania swojej własnej, niezależnej drogi rozwoju w przyszłości i pozwolenia mu odejść.

Pojawienie się zachowań ryzykownych u młodego człowieka uruchamia wiele silnych emocji w opiekujących się nim dorosłych. To zupełnie naturalne. W grę wchodzi przecież zdrowie, a czasem nawet życie osoby, za którą czujemy się odpowiedzialni.

Naszym zdaniem to wystarczająco trudna i wymagająca sytuacja, żeby czuć się czasem pomieszanym, bezradnym, a niekiedy zwyczajnie wściekłym. Wówczas to właśnie nam, dorosłym, jest potrzebne wsparcie – nie tylko emocjonalne, ale i informacyjne.

Z tą myślą stworzyliśmy portal Mądra ochrona – mniejsze ryzyko, który umożliwia łatwy i bezpłatny dostęp do rzetelnej i sprawdzonej wiedzy o tym, jak można sobie radzić w sytuacji zagrożeń.

Jeżeli jesteś Rodzicem, znajdziesz w tej przestrzeni m. in. wiedzę na temat rozwoju psychologicznego dziecka, budowania więzi z nim i wspierania jego rozwoju, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, np. eksperymentowania z alkoholem. Przygotowane przez naszych ekspertów ćwiczenia pomogą Ci rozwijać swoje kompetencje. Cotygodniowe natomiast artykuły publikowane w zakładce blog pomogą m.in. odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących sposobów reagowania na trudne sytuacje pojawiające się w relacji z dzieckiem.

Jeżeli jesteś Specjalistą znajdziesz tutaj m. in. aktualną wiedzę na temat najważniejszych trendów we współczesnej profilaktyce, prowadzenia interwencji, pracy z grupą, procesów psychologicznych zachodzących podczas pracy z innymi ludźmi. Przygotowane przez naszych ekspertów ćwiczenia, scenariusze zajęć mogą posłużyć Ci z kolei w pracy z dziećmi i młodzieżą lub stać się po prostu inspiracją dla Twoich własnych poszukiwań. Zachęcamy Cię również do śledzenia publikowanych w Strefie specjalisty cotygodniowych artykułów. Znajdziesz w nich kolejne, praktyczne materiały do wykorzystania w codziennej pracy, raporty z badań czy inspiracje ze świata.

Portal Mądra ochrona – mniejsze ryzyko jest współfinansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020.

Kinga Sochocka i Karolina Van Laere
Fundacja Poza Schematami

Mądra Ochrona: Przeczytaj również…

 1. Ruszyła kampania „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie”

  25 października 2022 r., konferencją prasową, została zainaugurowana kampania społeczna „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie”.

  Mądra Ochrona
 2. Profilaktyka zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży. Pakiet publikacji do pobrania dla rodziców

  Pojawienie się zachowań ryzykownych w okresie dorastania, w sposób oczywisty, budzi w rodzicach/opiekunach niepokój o nastoletnie dziecko. (…)

  Mądra Ochrona
 3. Niebotak.pl – nowa odsłona

  1 czerwca 2022 r. uruchomiona została nowa wersja strony internetowej dla młodzieży niebotak.pl. Zamieszczane tam materiały służą odbiorcom (…)

  Mądra Ochrona
 4. „Moje życie, mój wybór” – propozycja dla nauczycieli pracujących z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu lekkim

  Nauczyciele i pedagodzy adresując działania profilaktyczne do młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie zwykle muszą sami wymyślać narzędzia (…)

  Mądra Ochrona

Newsletter

Potrzebujesz pomocy?

Niepokoisz się o swoje dziecko? Zastanawiasz się, gdzie w Twojej okolicy możesz uzyskać wsparcie? Sprawdź to w bazie placówek.

Przejdź do bazy placówek