Patotreści w Internecie – skala zjawiska

Pojawianie się informacji o poczynaniach patostreamerów na ogólnodostępnych portalach internetowych w sposób naturalny rodzi pytanie o granice akceptowalności zachowań patologicznych. Z kolei dane o milionowych wyświetleniach kanałów przedstawiających patotreści, wielotysięcznej widowni, którą potrafi jednorazowo zgromadzić przed ekranem patostreamer, świadczą o tym, że nie jest to zjawisko marginalne. Badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wśród młodzieży w wieku 13-15 lat to potwierdzają. Czytaj dalej

ArtykułyKarolina Van Laere

Okazuje się, że zdecydowana większość nastolatków (84%) słyszała o tego typu treściach. Co trzeci z nich (37%) patostream oglądał. Część z młodych odbiorców (40%) śledzi patoprzekazy w mediach społecznościowych, co oznacza, że ma z nimi regularny kontakt. Stają się potem one tematem wymiany, rozmów i komentarzy w przestrzeni online i offline. Zdarza się, że i dają poczucie „bycia na czasie”, a tym samym stają się elementem budowania poczucia przynależności do grupy. Nastolatków do oglądania tego typu treści skłania zazwyczaj ciekawość (75%), w drugiej kolejności chęć zabicia nudy (29%) oraz po prostu rozrywka (24%). Na uwagę zasługuje fakt, że część nastolatków nie zatrzymuje się na jednorazowym obejrzeniu patotreści. Nie chodzi tutaj więc tylko o zwykłe zaspokojenie ciekawości. Widzowie bowiem wracają. Prawie połowa badanych (43%) nastolatków, która zadeklarowała, że ma do czynienia z tego typu treściami, robi to co najmniej raz w tygodniu. Stali odbiorcy robią to około pięć razy w miesiącu. Dzieje się tak, choć u większości młodych użytkowników (88%) oglądanie tego typu materiałów wzbudza niepokój (Patotreści w Internecie, 2019).

Nastolatkowie nie pozostają przy tym biernymi widzami. Większość z nich (65%) podejmuje jakąś interakcję z patostreamerem. Oglądający dają nadawcom informacje zwrotne, oznaczając materiały jako lubiane lub nielubiane, udostępniają innym lub komentują. Co piąty z nich udziela się na czacie podczas transmisji, np. komentując je, a co dwudziesty wpłaca pieniądze (tzw. donejty) (Patotreści w Internecie, 2019).

Młodzi ludzie mają jednocześnie mieszane uczucia odnosząc się do patotreści. Na poziomie deklaracji zachowują względny krytycyzm wobec oglądanych materiałów. Dziewczęta są przy tym bardziej krytyczne niż chłopcy. Zdecydowana większość z młodych ludzi uważa tego typu treści za szkodliwe i patologiczne (87%). Tylko co piąty z odbiorców potwierdza, że je lubi. To napawałoby otuchą, gdyby nie fakt, że co trzeci odbiorca, który ogląda patostreamy, uważa to za dobry sposób zarabiania pieniędzy. Co gorsza, taki sam odsetek nastolatków uważa, że patostream obrazuje realne życie. Niemal co piątemu odbiorcy patostreamów twórcy tego typu nagrań imponują (Patotreści w Internecie, 2019).

Strefa specjalisty: Przeczytaj również…

 1. Jak skutecznie wspierać ucznia z ADHD? Wskazówki dla nauczycieli

  Wspieranie osób nieneurotypowych jest jednym z najtrudniejszych zadań dla pedagogów i psychologów. ADHD obejmuje całe spektrum rozmaitych (…)

  Strefa specjalisty
  Paulina Pietrzak
 2. Stres w życiu nastolatków i sposoby radzenia sobie z nim

  Badania międzynarodowe HBSC cyklicznie dostarczają danych o kondycji psychofizycznej nastolatków w wieku 11–15 lat, m.in. na temat doświadczanego (…)

  Strefa specjalisty
 3. Jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami o wojnie w Ukrainie? Wskazówki dla nauczycieli i specjalistów

  Doświadczenia graniczne, jakimi są śmierć czy zagrożenie życia, a teraz wojna w Ukrainie, wywołuje w nas lawinę silnych emocji, w tym (…)

  Strefa specjalisty
 4. Zachowania ryzykowne młodzieży w spektrum autyzmu

  Według dostępnych badań szacuje się, że osoby ze spektrum autyzmu stanowią około 1–2% populacji. Nadal brakuje badań, które mogłyby (…)

  Strefa specjalisty
  dr Michał T. Handzel

Newsletter

Potrzebujesz pomocy?

Niepokoisz się o swoje dziecko? Zastanawiasz się, gdzie w Twojej okolicy możesz uzyskać wsparcie? Sprawdź to w bazie placówek.

Przejdź do bazy placówek