Niebezpieczne mieszanki: alkohol i narkotyki

Bywa, że młodzi ludzie pod wpływem chęci dostarczenia sobie dodatkowych wrażeń, np. podczas imprezy, eksperymentują, mieszając ze sobą różne środki psychoaktywne, w tym alkohol i inne narkotyki. Czytaj dalej

ArtykułyKarolina Van Laere

Alkohol potęguje toksyczne działanie narkotyków, wpływając destrukcyjnie zwłaszcza na pracę układu krwionośnego, oddechowego i nerwowego. Sam fakt, że tego typu mieszanki są nieprzewidywalne w skutkach, czyni z nich poważne zagrożenie dla młodzieży. Trzeba przy tym również pamiętać, że użytkownik zazwyczaj nie wie, jaki skład mają przyjmowane przez niego narkotyki. Potrafi się bowiem w nich znaleźć wiele chemicznych substancji niewiadomego pochodzenia, trucizn i toksyn.

Alkohol i marihuana

W związku z tym, że najczęściej dostępną dla użytkowników marihuaną jest marihuana zmodyfikowana pod względem chemicznym, stężenie aktywnego składnika marihuany – THC może być naprawdę wysokie. Alkohol dodatkowo przyspiesza jego wchłanianie. Zawroty głowy, nudności i wymioty to początek listy negatywnych skutków mieszanki. Takie połączenie nie pozostaje też bez wpływu na funkcjonowanie psychologiczne. Pojawić mogą się nie tylko paniczny lęk, ale i zaburzenia psychotyczne.

Alkohol i kokaina

Kokaina przysłania odczuwanie skutków picia alkoholu. Oznacza to, że można czuć się bardziej trzeźwym aniżeli jest się w rzeczywistości, a w efekcie – przekroczyć krytyczne dawki obu substancji. Taka mieszanka może potęgować również zachowania agresywne i autoagresywne. Połączenie kokainy z alkoholem prowadzić może do pojawienia się niewydolności serca, a nawet śmierć w wyniku zatrzymania akcji serca. Odpowiada za to substancja toksyczna produkowana w wątrobie po zażyciu obu substancji. Naukowcy zaznaczają przy tym, że to rzadko spotykany przypadek, kiedy na skutek połączenia dwóch narkotyków powstaje trzeci.

Alkohol i ecstasy (MDMA)

Obie substancje odwadniają. Pobudzające właściwości ecstasy sprawiają, że człowiek poci się jeszcze mocniej. Mieszanie narkotyku z alkoholem prowadzić może w tym wypadku do przegrzania, które może skończyć się udarem cieplnym, a nawet zgonem. Trzeba pamiętać, że picie wody niekoniecznie musi chronić przed niebezpieczeństwem. Picie jej w zbyt dużej ilości w krótkim czasie (na imprezach łatwo stracić nad tym kontrolę) powoduje zaburzenia gospodarki elektrolitowej, tzw. przewodnienia, które prowadzi m.in. do obrzęku mózgu.

Alkohol i amfetamina

Alkohol potęguje pobudzające działanie amfetaminy. Podobnie jak w przypadku esctasy może prowadzić do przegrzania organizmu. To nagłe przyspieszenie grozi zawałem serca i śmiercią. Podobnie z kolei, jak w przypadku kokainy, amfetamina połączona z alkoholem nasila zachowania agresywne. Łatwo również o przecenienie swoich możliwości i wchodzenie w ryzykowne dla życia i zdrowia sytuacje.

Alkohol i heroina

Nawet niewielka ilość alkoholu może prowadzić do śmiertelnego przedawkowania heroiny. Często to ta właśnie mieszanka jest odpowiedzialna za śmiertelne wypadki związane z używaniem heroiny. Alkohol ponadto pogłębia spowalaniające działanie heroiny. Może to prowadzić nawet do zatrzymania oddechu i śmierci. Zaburzenia koordynacji i senność podnoszą również ryzyko wypadków.

Alkohol i dopalacze

Dopalacze, w zależności od swojego składu chemicznego, naśladują pobudzające, halucynogenne lub spowalniające działanie innych narkotyków. Podobnie, jak we wcześniejszych przypadkach, alkohol potęguje działania dopalaczy na układ nerwowy i krwionośny. Prowadzić może zarówno do zawałów serca, jak i śpiączki. Wywołuje zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia psychotyczne, niekontrolowane ataki agresji i autoagresji.

Strefa specjalisty: Przeczytaj również…

 1. Smoczek XXI wieku – mobilne urządzenia elektroniczne w życiu małych dzieci

  Korzystanie z urządzeń mobilnych przez ludzi stało się codziennością. Używamy ich w miejscu pracy, w szkole, w domu, w środkach komunikacji, (…)

  Strefa specjalisty
  Aneta Zdunek
 2. Parentyfikacja – skutki, rozpoznawanie i przeciwdziałanie

  Skutki parentyfikacji odbijają się właściwie w każdej sferze życia psychicznego i społecznego dziecka, potem już dorosłego. Dotyczy (…)

  Strefa specjalisty
 3. Parentyfikacja – ukryta forma przemocy dotykająca dzieci z rodzin z problemem nadużywania alkoholu i nie tylko

  Ucznia pracowitego, chętnego do pomocy innym, odpowiedzialnego, przygotowanego do zajęć, na którym zawsze możemy polegać, zwykliśmy stawiać (…)

  Strefa specjalisty
 4. Nadużywanie alkoholu w rodzinie a przemoc wobec dzieci i młodzieży

  W rodzinach z problem nadużywania alkoholu dochodzi do kumulowania się czynników ryzyka. Dzieci są bardziej narażone na doświadczanie przemocy (…)

  Strefa specjalisty

Newsletter

Potrzebujesz pomocy?

Niepokoisz się o swoje dziecko? Zastanawiasz się, gdzie w Twojej okolicy możesz uzyskać wsparcie? Sprawdź to w bazie placówek.

Przejdź do bazy placówek

Nasz portal korzysta z anonimowych plików Cookies w celu świadczenia lepszej jakości usług. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.