Dobry kontakt, trzymanie się jasnych zasad i rozmawianie o skutkach picia alkoholu zapobiegają jego używaniu przez młodzież, cz. 1.

Wchodzenie dziecka w okres dorastania niesie za sobą nowe wyzwania dla rodziców i opiekunów, ale też dla innych dorosłych pracujących z młodymi ludźmi. To do nich zazwyczaj zwracają się rodzice, kiedy nie wiedzą, jak radzić sobie z nastolatkiem, który zaczyna eksperymentować z substancjami psychoaktywnymi. Wówczas niejeden opiekun zastanawia się, czy przymykać na to oko, bo „nastolatek i tak spróbuje”. Czy jest w ogóle sens o tym rozmawiać, skoro zrobi i tak różne rzeczy po swojemu i prędzej posłucha rówieśników? Czasami rodzice obawiają się, że wprowadzenie zakazów przyniesie odwrotny skutek i nie dość, iż zbuduje mur pomiędzy dorosłym a dzieckiem, to jeszcze tym bardziej skłoni przekornego nastolatka do sięgania po alkohol czy inne substancje. Czytaj dalej

ArtykułyKarolina Van LaereKarolina Van Laere

Badania na temat postawy rodziców wobec używania przez nastolatków alkoholu pozwalają wiele z tych nasuwających się wątpliwości rozwiać. Potwierdzają, że trzymanie się reguły nieużywania alkoholu w okresie dorastania nie rujnuje relacji, a wręcz przeciwnie. Pomaga również przeciwdziałać piciu alkoholu przez młodych ludzi.

Restrykcyjna postawa wobec obecności alkoholu w życiu dziecka przejawia się nie tylko w ustalaniu i egzekwowaniu zasad zakazujących picia na tym etapie życia, ale i monitorowaniu nastolatka (za: Koning, 2012). Restrykcyjnej postawie wobec alkoholu w życiu dziecka powinna jednak towarzyszyć dobra relacja z nim i emocjonalne wsparcie (Mallett i wsp., 2011). Najbardziej korzystne zachowania rodziców, a tym samym takie, które najlepiej chronią młodych ludzi, łączą autorytatywność z bardzo dobrym kontaktem z dzieckiem. Jego przejawem jest dwukierunkowa komunikacja między rodzicem a dzieckiem i dążenie do wzajemnego zrozumienia (za: Koning, 2012). Istotny jest również przebieg rozmów o alkoholu. Rodzice, którzy często rozmawiają na temat spożywania alkoholu i jego konsekwencji, częściej angażują się w monitorowanie rodzicielskie, mają lepsze relacje z nastolatkami, w porównaniu z rodzicami, którzy mówią o spożywaniu alkoholu, ale nie rozmawiają o jego konsekwencjach (Abar i wsp., 2011). Prawdopodobnie zależność między wymienionymi czynnikami ma charakter cyrkularny. Lepsza relacja z nastolatkiem sprzyja angażowaniu się rodziców w to, jak i z kim spędza swój czas młody człowiek. Z drugiej strony zaangażowanie rodziców i otwarte rozmawianie z nastolatkiem dają mu poczucie, że jest kimś ważnym, o kogo rodzice zwyczajnie się troszczą. Ważną częścią rozmów o alkoholu są, jak się okazuje, informacje o jego skutkach. Rodzice powinni mieć zatem wiedzę na temat tego, z jakimi konsekwencjami dla młodych ludzi wiąże się jego spożywanie w młodym wieku. Z pewnością rozmawianie o konsekwencjach ułatwia nastolatkom zrozumienie powodów, dla których rodzice wprowadzają zakaz jego picia.

Strefa specjalisty: Przeczytaj również…

 1. Pochwała bawienia się – kilka słów o koncepcji Donalda W. Winnicotta Cz. II

  Już w latach 20. XX wieku w Anglii psychoanalityczka Melanie Klein, a w Wiedniu Anna Freud, córka Zygmunta Freuda, opracowały metodę prowadzenia (…)

  Strefa specjalisty
  Julia JastrzębskaJulia Jastrzębska
 2. Pochwała bawienia się – kilka słów o koncepcji Donalda W. Winnicotta Cz. I

  Istnieje w naszej kulturze tendencja do rozróżniania zabawy i pracy, zabawy i obowiązków, zabawy i poważnych spraw. Uważamy zabawę za (…)

  Strefa specjalisty
  Julia JastrzębskaJulia Jastrzębska
 3. Trauma w okresie dzieciństwa i jej przejawy u nastolatków

  Traumatyczne zdarzenia z okresu dzieciństwa mogą prowadzić do rozwoju zespołu stresu pourazowego, którego konsekwencje przejawiają się (…)

  Strefa specjalisty
  Marta KomorowskaMarta Komorowska
 4. O warunkach współpracy z rodziną, czyli pierwszeństwo diagnozy systemowej przed diagnozą funkcjonalną dziecka

  Jednym z podstawowych warunków efektywności działań terapeutycznych jest współpraca z rodzicami lub opiekunami dziecka/nastolatka. W przypadku (…)

  Strefa specjalisty
  Paulina GołaskaPaulina Gołaska

Newsletter

Potrzebujesz pomocy?

Niepokoisz się o swoje dziecko? Zastanawiasz się, gdzie w Twojej okolicy możesz uzyskać wsparcie? Sprawdź to w bazie placówek.

Przejdź do bazy placówek

Nasz portal korzysta z anonimowych plików Cookies w celu świadczenia lepszej jakości usług. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.