Dobry kontakt, trzymanie się jasnych zasad i rozmawianie o skutkach picia alkoholu zapobiegają jego używaniu przez młodzież, cz. 1.

Wchodzenie dziecka w okres dorastania niesie za sobą nowe wyzwania dla rodziców i opiekunów, ale też dla innych dorosłych pracujących z młodymi ludźmi. To do nich zazwyczaj zwracają się rodzice, kiedy nie wiedzą, jak radzić sobie z nastolatkiem, który zaczyna eksperymentować z substancjami psychoaktywnymi. Wówczas niejeden opiekun zastanawia się, czy przymykać na to oko, bo „nastolatek i tak spróbuje”. Czy jest w ogóle sens o tym rozmawiać, skoro zrobi i tak różne rzeczy po swojemu i prędzej posłucha rówieśników? Czasami rodzice obawiają się, że wprowadzenie zakazów przyniesie odwrotny skutek i nie dość, iż zbuduje mur pomiędzy dorosłym a dzieckiem, to jeszcze tym bardziej skłoni przekornego nastolatka do sięgania po alkohol czy inne substancje. Czytaj dalej

ArtykułyKarolina Van Laere

Badania na temat postawy rodziców wobec używania przez nastolatków alkoholu pozwalają wiele z tych nasuwających się wątpliwości rozwiać. Potwierdzają, że trzymanie się reguły nieużywania alkoholu w okresie dorastania nie rujnuje relacji, a wręcz przeciwnie. Pomaga również przeciwdziałać piciu alkoholu przez młodych ludzi.

Restrykcyjna postawa wobec obecności alkoholu w życiu dziecka przejawia się nie tylko w ustalaniu i egzekwowaniu zasad zakazujących picia na tym etapie życia, ale i monitorowaniu nastolatka (za: Koning, 2012). Restrykcyjnej postawie wobec alkoholu w życiu dziecka powinna jednak towarzyszyć dobra relacja z nim i emocjonalne wsparcie (Mallett i wsp., 2011). Najbardziej korzystne zachowania rodziców, a tym samym takie, które najlepiej chronią młodych ludzi, łączą autorytatywność z bardzo dobrym kontaktem z dzieckiem. Jego przejawem jest dwukierunkowa komunikacja między rodzicem a dzieckiem i dążenie do wzajemnego zrozumienia (za: Koning, 2012). Istotny jest również przebieg rozmów o alkoholu. Rodzice, którzy często rozmawiają na temat spożywania alkoholu i jego konsekwencji, częściej angażują się w monitorowanie rodzicielskie, mają lepsze relacje z nastolatkami, w porównaniu z rodzicami, którzy mówią o spożywaniu alkoholu, ale nie rozmawiają o jego konsekwencjach (Abar i wsp., 2011). Prawdopodobnie zależność między wymienionymi czynnikami ma charakter cyrkularny. Lepsza relacja z nastolatkiem sprzyja angażowaniu się rodziców w to, jak i z kim spędza swój czas młody człowiek. Z drugiej strony zaangażowanie rodziców i otwarte rozmawianie z nastolatkiem dają mu poczucie, że jest kimś ważnym, o kogo rodzice zwyczajnie się troszczą. Ważną częścią rozmów o alkoholu są, jak się okazuje, informacje o jego skutkach. Rodzice powinni mieć zatem wiedzę na temat tego, z jakimi konsekwencjami dla młodych ludzi wiąże się jego spożywanie w młodym wieku. Z pewnością rozmawianie o konsekwencjach ułatwia nastolatkom zrozumienie powodów, dla których rodzice wprowadzają zakaz jego picia.

Strefa specjalisty: Przeczytaj również…

 1. Smoczek XXI wieku – mobilne urządzenia elektroniczne w życiu małych dzieci

  Korzystanie z urządzeń mobilnych przez ludzi stało się codziennością. Używamy ich w miejscu pracy, w szkole, w domu, w środkach komunikacji, (…)

  Strefa specjalisty
  Aneta Zdunek
 2. Parentyfikacja – skutki, rozpoznawanie i przeciwdziałanie

  Skutki parentyfikacji odbijają się właściwie w każdej sferze życia psychicznego i społecznego dziecka, potem już dorosłego. Dotyczy (…)

  Strefa specjalisty
 3. Parentyfikacja – ukryta forma przemocy dotykająca dzieci z rodzin z problemem nadużywania alkoholu i nie tylko

  Ucznia pracowitego, chętnego do pomocy innym, odpowiedzialnego, przygotowanego do zajęć, na którym zawsze możemy polegać, zwykliśmy stawiać (…)

  Strefa specjalisty
 4. Nadużywanie alkoholu w rodzinie a przemoc wobec dzieci i młodzieży

  W rodzinach z problem nadużywania alkoholu dochodzi do kumulowania się czynników ryzyka. Dzieci są bardziej narażone na doświadczanie przemocy (…)

  Strefa specjalisty

Newsletter

Potrzebujesz pomocy?

Niepokoisz się o swoje dziecko? Zastanawiasz się, gdzie w Twojej okolicy możesz uzyskać wsparcie? Sprawdź to w bazie placówek.

Przejdź do bazy placówek

Nasz portal korzysta z anonimowych plików Cookies w celu świadczenia lepszej jakości usług. Więcej informacji na ten temat w polityce prywatności.